Fredrik Hilsen har den siste tiden jobbet på spreng med et skikkelig førjulsprosjekt, på oppdrag fra Else Sæterdal.
Hege Dorholt
Heng deg på: Motta Kanalens nyhetsbrev helt gratis
Byggverket ble presentert i forbindelse med julegrantenninga i Lunde nylig.
LES MER: Julemarked på Lunde bygdetun
Hilsen er ingen novise innen pepperkakebygging. Tidligere har han blant annet laget domen i Firenze og Ishavskatedralen i pepperkake, men da har han ikke hatt en deadline å forholde seg til.
– Else (Sæterdal) ville gjerne ha det utstilt til julegrantenningen, så da måtte jeg ta natta til hjelp for å bli ferdig, ler Hilsen.
LES OGSÅ: Politikerne sier nei til Sirkustomta
Ønsker seg landsby
Han har gått nøyaktig til verks for å få proporsjonene riktig på Lundes signalbygg. Alt er nøye oppmålt, bortsett fra ingrediensene til selve deigen.
– Nei, den har jeg ikke laget selv, jeg er egentlig ikke så glad i å bake, sier «arkitekten». Oppdragsgiver Sæterdal drømmer om en egen pepperkakelandsby i Lunde.
– Og da er det viktig å få med bidragsytere som Fredrik til å inspirere andre. Men dette hadde jeg aldri sett for meg da jeg spurte. Det er jo helt fantastisk, sier hun.
Heng deg på: Motta Kanalens nyhetsbrev helt gratis
Byggverket kan beskues i Nome biblioteks avdeling i Lunde i tiden framover.