Skigruppene til Skade, USF og Helgen IL ble mandag kveld overrasket med en svært verdifull førjulsgave.
Tor Espen Simonsen
Heng deg på: Motta Kanalens nyhetsbrev helt gratis
PS: Se oppdateringer om skiforholdene i Nome nederst i saken.
- Dere er opptatt av folkehelse og tilrettelegging for alle som ønsker å gå på ski, og bidrar med utallig dugnadstimer for fellesskapet, sa Guri Ramtoft, daglig leder i Sparebankstiftelsen Telemark – Holla og Lunde.
Helgen Idrettslag, IL Skade og Ulefoss Sportsforening var invitert til Kunnskapsparken på Ulefoss, men visste ikke hva temaet for møtet var.
- Dette er jo helt fantastisk, utbrøt leder i USF ski- og løypelag, Per Erik Solli, da han skjønte hvor det bar.
LES OGSÅ: Politikerne sier nei til Sirkustomta
Like overrasket var Terje Mognes i Skade Langrenn og Erlend Holtermann i Helgen ski da sjekkene kom på bordet.
- Det er viktig for stiftelsen at dere fortsetter med det viktige dugnadsarbeidet, som alle vi andre nyter godt av, sa Ramtoft før hun delte ut i alt 250 tusen kroner: USF og Skade fikk 100 tusen kroner hver, mens 50 tusen gikk til det lille idrettslaget helt sør i Nome.
Flere gaver: Les om Frivillighetsfesten der åtte millioner ble delt ut
Vil du gi Kanalen som julegave? Da kan du bestille her
Utstyr til utlån
- Hva har dere tenkt å bruke pengene på, Terje Mognes?
- Dette kom jo litt overraskende på oss, men Skade ønsker å kjøpe inn mer utlånsutstyr. Vi mangler blant annet en del rulleski som de større barna kan bruke. Med gaven i dag kan vi kjøpe inn dette, og kanskje fjerne den økonomiske barrieren enkelte familier opplever når ungene ønsker å prøve rulleski.
- Vi ønsker å bruke gaven på enda bedre tilrettelegging av Stavsjørunden. I tillegg hadde vi reparasjoner på løypemaskinen sist vinter, som satt oss tilbake mellom 70 og 80 tusen kroner, så dette kommer godt med, sa Per Erik Solli i USFs ski- og løypelag.
I Helgen ser skileder Erlend Holtermann for seg noe av det samme. Flere punkter langs Tønnestulen trenger oppgradering av bruer og krysningspunkter med myr.
Heng deg på: Motta Kanalens nyhetsbrev helt gratis

Skøytemuligheter på Sagamoen
For de som går og kjenner på skiabstinenser, tar vi også med at tre av fire sløyfer i lysløpa på Sagamoen nå er pakket, slik at det er fine skøytemuligheter. For å kjøre opp klassiskspor kreves det ytterligere snøfall.
- Vi håper nedbøren som er meldte denne uka kommer som snø, da får vi fine forhold, sier Terje Mognes.
Oppdatering fra USF mandag kveld: Stavsjørunden er pakka og i deler av traseen er det satt spor. Greie forhold, til tross for lite snø, lyder meldingen på.
Hos Helgen er det ikke nok snø til at det har vært mulig å pakke en såle. Men også der øynes håp om snø de neste dagene, selv om Yr i øyeblikket spår regn.