Politikerne i Nome bestemte seg i dag for nytt navn på den nye 10-årige skolen på Ulefoss.
Tor Espen Simonsen
Og den nye skolen skal hete: Holla 10-årige skole.
Arbeiderpartiet og SP gikk for dette navnet, mens Høyre og FrP ønsket Ulefoss 10-årige skole.
LES MER: Se hva Nome-ungdomen mener om UNGDATA
Annonse:
-Arrogant mot grendene
Debatten dreide seg altså om hvorvidt man skulle sette «Holla» eller «Ulefoss» foran betegnelsen 10-årige skole.
En konkurranse blant elever, lærere og ansatte viste at holdningene var delt.
-Ulefoss er et tettsted og et senter i Holla-delen av kommunen, og det vil være arrogant overfor grendene i bygda å kalle den nye skolen Ulefoss 10-årige skole. Vi må ikke slutte å bruke det historiske navnet Holla, mente Knut Dahl (AP).
Saken fortsetter under bildet
Den nye skolen i Holla-delen av Nome tas i bruk 1. mars 2016.
Stig Kjeldal ønsket å bruke Ulefoss-navnet, blant annet fordi navnet er viden kjent utover landet og i Norden - for eksempel på mange kumlokk i gater og streder.
LES OGSÅ: Stian Parkstad Johansen (27) ny USF-trener
Også for Anders Hjelseth (SP) var Holla favoritten.
Gry Anette Rekanes Amundsen (FrP) pekte på at Ulefoss er det stedsnavnet som i praksis brukes.
-Det sier også litt om hvilken tilknytning de som bor i kommunen føler. Ingen sier de er fra Holla, men bruker Ulefoss-navnet. Dette er identiteten til de som bor her og skal bruke skolen, sa hun.