INVITERER TIL HØSTMARKED: F.v. Ole Skoe Stordal, Gabija Nicoline Kjeldal, Martin Steffensen Øygarden, Mathea Solhaug Saga, Uvis Skurdauskas og Ella Hartveit ved Lunde 10-årige skole.

God morgen Nome:

Mer praktisk undervisning med kjøkken­hage

ÅPEN SAK: Start morgenen med en liten statusoppdatering fra Kanalen. Hvilket vær kan du forvente i dag, skjedde det noe i natt? Og hva rører seg i Nome og Telemark akkurat nå?

Publisert

Onsdag 23. september inviterer Lunde 10-årige skole til høstmarked igjen. Elevene fra 1. til 10. trinn stiller med hver sine boder, der det blir salg av ulike varer som de har produsert i løpet av høsten.

Der kan besøkende finne alt fra tennbriketter til chilisalsa, eplejuice, syltetøy og bjørkeved, for å nevne noe. Det vil også være ulike aktiviteter som man kan delta på, og alle inntekter går til videre drift av skolens kjøkkenhage.

Skolen opplyser at vil bli felles åpningsseremoni, der rektor Tom Olav Guren ønsker velkommen, etterfulgt av musikalsk innslag fra elever. Det skal også serveres gratis suppe fra Toms matprat. Og det er salg av kaffe, kaker og sveler.

Før sommeren mottok skolen penger fra aktivitetsprogrammet Liv og Røre og Sparebankstiftelsen, for å utvikle en kjøkkenhage.

Høstmarkedet byr på salg av ulike varer som elevene har produsert.
Redskapsboden skal er kjekt å ha, syns elevene på 6.trinn F.v. Nore Sohn Andersen, Abdeeg Mahamud Esmail og Frøya Øverland Andersen

– Bakgrunnen for dette, er at vi ønsker å skape mer praktisk undervisning. Ut ifra dette startet prosjektet «fra jord til bord» og høstmarked, der elevene skal lære mer om prosessen fra råvare til måltid og bærekraft, opplyser skolen.

Dette har resultert i plantekasser, redskapsbod, pizzaovn og kompostbinger. Elevene har vært med på å klargjøre jord i kassene, og har plantet ulike blomster og grønnsaker. Videre fremover er planen å lage en grillplass, plante frukttrær/bærbusker og ha bord og benker nok til en klasse, slik at det kan fungere som et utendørs klasserom. 

Fikk du med deg disse sakene?

 

Andre nyheter

Fredag ble det togstreik, fordi lokførerne i Vy blant annet krever samme lønn som ansatte på Flytoget. NRK skriver at streiken kan bli langvarig. Flere togstrekninger er berørt, blant annet Kongsberg-Eidsvoll og Skien-Eidsvoll.

Bø blad skriver at bedriften Niras har hatt besøk av Høyre-leder Ine Eriksen Søreide. Forretningsutvikler i Niras, Øyvind Storhaug (fra Lunde) som hadde invitert Høyre-toppen, var svært fornøyd med besøket, og Søreide sier til avisa at hun ble imponert over hva bedriften har fått til. 

Dagens sitat

Det er frekkere enn flatlusa. Sånne folk eier ikke respekt

Driverne av Tara Thaimat etter frekk svindel

 

Dagens tall

20

- antall sjåfører som fikk fartsbot på Rv. 36 ved Sannerholt på fredag

Været

Lørdagsværet byr på en del frisk vind, litt sol og en del skyer. Det kan også komme noen få regnbyger i løpet av dagen.

Temperaturene blir ganske fine, og kan nå opp mot 18 varmegrader i dag.

Det er meldt lett bris, og vindkastene kan komme helt opp mot 14 meter i sekundet i ettermiddag.

 

Trafikken

Ut uke 38 vil Fv. 3328 Garvikstrondi være stengt i forbindelse med vedlikeholdsarbeid. Veien er stengt mellom 08.00 og 19.00 på hverdager.

Go-Ahead melder at Sørlandsbanen stenges for togtrafikk fra 18. til 21. september. Grunnen er at Bane Nor skal ha omfattende vedlikeholdsarbeid flere steder mellom Kristiansand og Oslo. Det blir derfor buss for tog i denne perioden.

NB: Nå er det også togstreik, som blant annet går ut over togtrafikken på Vestfoldbanen.

Dagen i dag

19. september er nasjonaldagen i Saint Kitts og Nevis.

Det er Konstanse og Connie som har navnedag. Navnedagen er etter en av martyrene under keiser Nero. Constantia ble drept i år 67, og det er også katolsk minnedag for abbed Constantius fra Monte Cassino.

1723 – Urfremføring av Johann Sebastian Bachs kantate Bringet dem Herrn Ehre seines Namens.

1763 – Bergenhus Amt blir delt i Nordre Bergenhus Amt og Søndre Bergenhus Amt.

1783 – De første levende vesener (en sau, en and og en hane) var med på en ferd i ballong.

1905 – Idrettsklubben Start stiftet.

1946 – Cannes filmfestival blir for første gang avholdt.

1951 – Statsminister Einar Gerhardsen gikk av og ble erstattet av Oscar Torp.

1983 – Saint Kitts og Nevis blir en uavhengig stat. Dagen blir landets nasjonaldag.

1985 – Jordskjelv rammer Mexico by. Flere tusen omkommer.

1991 – Ismannen Ötzi blir oppdaget i Ötztal i Alpene i Østerrike.

2006 – Statskupp i Thailand.

Kilder: Wikipedia og Store norske leksikon

Powered by Labrador CMS