Kanalen for 25 år siden

Verdensuka i Nome

Verdensdagen for psykisk helse er en internasjonal begivenhet. I Nome utvides dagen en hel uke, noe som i følge kulturhusleder, Atle Grotmol, understreker kommunens satsning på temaet. - Hensikten med "verdens­uka" er å oppnå større åpenhet og øke forståelsen for psykisk helse.

Publisert

I Nome har vi en arbeidsgrup­pe med representasjon fra kul­tur, helse og sosial og skole, som samarbeider om å få til arrangementer hele uka, fra 10. til 17. oktober, kan medarrang­ør Marta Martinsen fortelle.

Fra fest til Bridget Jone's på selve verdensdagen, den 10. oktober, avholdes et stort åpningsarrangement i sam­funnshuset på Ulefoss. Barn og unge deltar da med dans, utstilling, musikk og korsang.

Dagene etter kommer arrange­mentene på rekke og rad med blant annet teaterforestillingen "Albert Åberg" og temakveld om ungdom og narkotika på ungdomsklubben "Visjon".

Kanalen 2001

Søndag er det kinokveld med filmer for barn og voksne, der den aktuelle storfilmen "Shrek", står på plakaten sammen med "Bridget Jone's dagbok".

- Alle arrangementene er satt opp med temaet psykisk helse som utgangspunkt, og det hele er et spleiselag mellom kommu­nen, fylkeskommunen og sko­leetaten, sier Martinsen.

At dette arrangementet er et gedigent samarbeidsprosjekt understrekes av at også Telemarksbiblioteket er aktive i den fullspekkede verdensuka.

Biblioteket setter i anled­ningen opp en utstilling av lit­teratur med vennskap som tema.

Powered by Labrador CMS