God morgen Nome:
Et mirakel i New Jersey!!
ÅPEN SAK: Start morgenen med en liten statusoppdatering fra Kanalen. Hvilket vær kan du forvente i dag, skjedde det noe i natt? Og hva rører seg i Nome og Telemark akkurat nå?
Hvis det er en dag det er lov til å være trøtt å sliten, så må det være i dag. For hvem var det egentlig som fikk noe særlig søvn i natt?
Til alle som ikke bryr seg om fotball og synes det blir for mye VM, så må jeg bare beklage, men akkurat i dag må fotballfolket få lov til å være litt ovenpå, etter at Norge rundspilte Brasil i New Jersey.
Her kan du se litt bilder og film fra feiringen på Ulefoss gjestebrygge i natt (NB: saken forsetter under bildene).
Fikk du med deg disse sakene fra helgen?
Dagens sitat
Det er veldig trist, alternativet er at Taniya må flytte tilbake til Sigdal
Dagens tall
1-2
– resultatet i 8. delsfinale i fotball VM 2026 Brasil – Norge
Været
Det blir en fin sommerdag i Nome med sol fra stort sett blå og skyfri himmel. Lufttemperaturen vil komme opp i 20-21 varmegrader i løpet av ettermiddagen og det blir nok en dag med litt vindkast. I dag kommer vinden hovedsakelig fra nord, nordvest på formiddagen og fra sør, sørøst på ettermiddagen.
De kraftigste vindkastene kommer på ettermiddag/kveld og kan ha en styrke på 10-11 meter i sekundet.
Dagen i dag
6. juli er nasjonaldag for Komorene og Malawi, og i dag er det Torgrim og Torgunn som har navnedag.
Historiske begivenheter på denne datoen:
1415: Den tsjekkiske teologen Jan Hus blir brent som kjetter.
1439: Unionen mellom den romersk-katolske og den gresk-ortodokse kirke, som ble oppnådd etter Ferrara-Firenze-konsilet, blir undertegnet.
1812: Fregatten Najaden blir ødelagt i kamp med det britiske linjeskipet Dictator på havnen i Lyngør.
1854: Det amerikanske republikanske parti holder sitt første landsmøte i Jackson, Michigan.
1919: Det britiske luftskipet R34 fullfører den første krysning av Atlanterhavet.
1920: Avtalen om Danmarks overtagelse av den nordlige delen av Sønderjylland blir undertegnet.
1964: Malawi blir selvstendig.
1967: Føderale nigerianske styrker rykker inn i Biafra etter at området ble erklært selvstendig 30. mai, og det bryter ut borgerkrig.
1975: Parlamentet på Komorene proklamerer selvstendighet.
1988: Piper Alpha-ulykken, der 167 mennesker omkommer når oljeplattformen Piper Alpha eksploderer.
2026: Norge slo Brasil 1-2 i 8. delsfinalen i fotball VM.
(kilder: Store norske leksikon og Wikipedia).