God morgen Nome:
Staten er allerede på ballen - pressekonferanse i dag
ÅPEN SAK: Start morgenen med en liten statusoppdatering fra Kanalen. Hvilket vær kan du forvente i dag, skjedde det noe i natt? Og hva rører seg i Nome og Telemark akkurat nå?
I dag kan en nesten si at vi får en skikkelig forsmak på sommeren. Ifølge meteorologene kan vi forvente temperaturer helt opp i 20 grader i Nome, i løpet av dagen.
Det blir noen vindkast, utover ettermiddag og kveld, opp imot 8-9 meter i sekundet, men sola skal skinne på en lettskyet himmel.
Denne sola sto opp klokken 05.49 i dag og går ned 20.55 i kveld. Siden 1. april har dagen blitt én time og 50 minutter lenger.
Fikk du med deg disse sakene fra Kanalen?
Andre nyheter
Pressemøte om Fensfeltet: Rett etter vedtaket i gårsdagens kommunestyre i Nome, sendte Næringsministeren og kommunal- og distriktsministeren ut en invitasjon til pressemøte om Fensfeltet. Den finner sted i dag klokken 08.30.
Både Finansavisen, Aftenposten, NRK, skriver om vedtaket som i går ble fattet i Nomes kommunestyre.
Trafikken i dag
Det er startet veiarbeid på Fv. 359, strekningen Berge-Svenseid. Her skal det foregå arbeid fram til ut september. Veien holdes åpen for trafikk.
Det er fortsatt veiarbeid på Fv. 3320 ved Omnestunnelen. Men ifølge vegvesenet holdes veien åpen her, og i Helgen er det fortsatt lysregulering på Rv. 36 på strekningen Hegna-Kleivsgate.
Vabakketunnelen i Porsgrunn, også på Rv. 36, er stengt for trafikk mellom klokken 20.00 og 06.00.
På Sørlandsbanen er det noen utfordringer i dag. Toget som skulle gått fra Lunde i retning Oslo klokken 14.15 er innstilt, og på avgangen fra Lunde klokken 14.52 er det buss for tog.
Togene i retning Stavanger ser ut til å gå som normalt.
Dagen i dag
22. april er det Oddgeir og Oddny som har navnedag. Dette er også «Jordens dag», en markering av verdens miljøproblem i regi miljøorganisasjonene.
På denne dagen i 1509, ble Henrik VIII konge av England.
I 1945 befridde sovjetiske styrker konsentrasjonsleieren Sachsenhausen.
I 2016 ble Parisavtalen underskrevet av 175 land.
I Norge var den andre baglerkrigen i gang i år 1206, og på akkurat denne dagen skjedde det som omtales som «blodbryllupet i Nidaros». Baglerene overfalt birkebeinerkongen Inge Bårdsson mens hans søster holdt bryllup. Mange ble drept, men kongen kom seg unna.
I 1969 tredde en ny skolelov i kraft, og grunnskolen ble da 9-årig.
22. april er også Vladimir Lenins fødselsdag, og Richard Nixons dødsdag.