AKSJON FOR JERNVERKET: Fra produksjonen inne hos Ulefos Jernværk, for noen år tilbake. Nå kan det bli stille her, og det skaper sterke reaksjoner i lokalsamfunnet. I dag er det planlagt demonstrasjonstog.

God morgen Nome:

Stenger butikker og stopper aktivitet for demonstrasjon

ÅPEN SAK: Start søndagen med en liten statusoppdatering fra Kanalen. Hva skjer i Nome og Telemark denne søndagen – og hva kan du bruke dagen til?

Publisert

I dag er det ventet at mange vil stille opp i aksjonen, mot nedleggelse av Ulefoss jernstøperi og i solidaritet med alle som er rammet av en eventuell nedleggelse av jernverket.

Det er planlagt et demonstrasjonstog med oppmøte på Ulefoss torg klokka 17.00. Herfra vil toget med fakler og paroler gå gjennom Ringsevja til jernverket, der det blir appeller.

Både fylkesordfører, representant fra Telemarksbenken på Stortinget og folk fra fagforbundene i Telemark er ventet. I tillegg til lokalbefolkning, lokalpolitikere og lokalt næringsliv.

Flere forretninger i Trillebårbyen har varslet at de vil stenge. Blant annet opplyser Cigill/Sport1 at de holder stengt fra 17.00.

Foreninger og lag har også utsatt eller avlyst aktiviteter på grunn av aksjonen. Blant annet har Holla skytterlag avlyst seniorskyting på riflebanen i kveld.

Har du fått med deg disse sakene?

 

Andre nyheter

Naboen Sauherad ble for sterke: Nome fotballs herrelag i 6. divisjon, tok lørdag imot nabolaget Sauherad på hjemmebane på Kåsa. Begge lagene kjemper helt i toppen av tabellen. Sauherad ble for sterke og vant til slutt kampen 1-4. Dermed er det også de som inntar tabelltoppen med 40 poeng etter 16 spilte kamper. Nome er like bak med 38 poeng.

Vest-Telemark blad skriver at 92 400 i løpet av helgen har gjestet Dyrsku’n. Det gjør årets arrangement til den nest best besøkte Dyrsku’n noensinne.

Dagens sitat

Egentlig hadde jeg ikke noe valg. Melk skal leveres fra utslippsfrie biler, og det gjør vi nå, både i Nome, Midt-Telemark og Drangedal

Vidar Høglid

 

Dagens tall

40

- antall frivillige som trengs for å gjennomføre HalloVenn i Lunde

Været

Det ser ut til å bli en grå mandag i Nome. Det kan være litt sol fra morgenen, men skylaget ser ut til å tetne og gjøre store deler av dagen overskyet. Temperaturen vil ikke nå høyere enn 15 varmegrader i dag.

Resten av uka blir variert. Tirsdag er det meldt en del regn, mens onsdag foreløpig ser ut til å bli en fin, varm og solrik dag, før det blir mer grått og fuktig vær igjen torsdag og fredag.

 

Trafikken

Fra tirsdag 8. september klokka 08.00 og ut uke 38 vil Fv. 3328 Garvikstrondi være stengt i forbindelse med vedlikeholdsarbeid. Veien er stengt mellom 08.00 og 19.00 på hverdager.

Bane Nor skal utføre arbeid på togtraseen mellom Skien og Larvik fra mandag 14. september til fredag 18. september. Det blir derfor buss for tog på strekningen på nattestid. 

Dagen i dag

14. september kaltes tidligere korsmesse, og var en høytidsdag som ble feiret før reformasjonen. Det var også korsmesse på våren, 3. mai. Vårens korsmesse markerer at Kristi kors ble funnet, og høstens korsmesse markerer gjenreisingen av korset.

Det er Ingeborg og Ingebjørg som har navnedag i dag.

Historiske begivenheter:

258: Kirkefaren Cyprian ble halshugget. 

1261: Magnus Lagabøte og Ingeborg Eriksdatter ble kronet i Håkonshallen.

1345: Gauldalsraset, som ofte betegnes som norgeshistoriens største naturkatastrofe. 250 mennesker mistet livet.

1770: Innføring av trykkefrihet i Danmark-Norge

1812: Napoleon rykket inn i Moskva etter seieren ved Borodino.

1843: To tredjedeler av Egersund brenner, uten at noen omkommer.

1911: Russlands statsminister Pjotr Stolypin myrdes.

1930: Riksdagsvalget i Tyskland gir NSDAP 18 % av stemmene og 107 av 577 representanter.

1948: 15 omkommer i Kings Bay-ulykken 1948.

1960: Oberst Joseph Mobutu begår statskupp i Kongo.

1960: OPEC stiftes i Bagdad.

1962: Et kvikkleireras på to millioner kubikkmeter i Skjelstadmark i Stjørdal. Én person omkom.

1984: Shimon Peres tar over som Israels statsminister for Yitzhak Shamir.

1999: Kiribati, Nauru og Tonga blir medlemmer av De forente nasjoner.

2000: Microsoft lanserer operativsystemet Windows ME.

2002: Leknes i Lofoten får bystatus.

2005: Tre omkommer i ras på Hatlestad terrasse.

Kilder: Store norske leksikon og Wikipedia

Powered by Labrador CMS